Jdi na obsah Jdi na menu
 


K700i

Sony Ericsson K700i

Sony Ericsson pravidelne svými novinkami nejvyšší trídy okupuje prední místa hitparády mobilních telefonu, kterou tvoríme pomocí redakcní srovnávací metodiky. Už od modelu R520 pres T68, T610 a T630 až po nejnovejší Sony Ericsson K700: všechny tyto telefony byly první. Ale zatímco drív byl od druhého mobilu v poradí vetší rozestup, dnes je už situace více vyrovnaná. Od druhé Nokie 6230 delí Sony Ericsson pouze procento.
Sony Ericsson K700 je mobilní telefon nejvyšší trídy. Na podzim se sice zacne prodávat ješte vyšší model S700, na soucasném trhu jsou ale výš už jen chytré telefony. Výrobce model K700 uvedl letos v breznu s tím, že se zacne prodávat ve druhém ctvrtletí. V zahranicí to už stihl, u nás si ale ješte musíme pockat – snad jen do konce cervna. Zatím ješte neznáme ani oficiální cenu, pocítá se ale približne s trinácti tisíci korunami. 
Obcas se objevují diskuse, jestli je K700 nástupcem soucasného nejvyššího modelu T630 nebo ne. Prikláním se k první možnosti. Je to totiž telefon, který vychází ze Sony Ericssonu T630 a pridává mu nové vlastnosti a funkce. Cena, za kterou se zacne prodávat, približne odpovídá pocátecní cene T630. Sony Ericsson samozrejme pripravuje další telefony, které budou ješte lepší, v soucasné dobe je ale K700 opravdu logický nástupce starších mobilu nejvyšší rady. Kde bychom možná dostali první pripomínku od ctenáru: jak je to s oznacením mobilu? Nekde je videt K700i, jinde K700c, v clánku pritom používáme pouze zjednodušený název K700... Zjednodušení je ale na míste, protože v Evrope se setkáte pouze s mezinárodním modelem K700i a verze s oznacením „c“ je urcena pro Cínu. Má jiný potisk tlacítek, jiný slovník pro rychlé psaní, kvuli podpore cínských znaku má zrejme i méne pameti. Když tedy v clánku budeme psát o K700, rozumí se tím model K700i. Z telefonu mám v ruce velmi dobrý pocit. Snad proto, že nemá výmenné kryty, je dokonale pevný. Jedinou pohyblivou cásti je zadní kryt baterie, který má silne sevrené dlouhé vodicí lišty a pred uzavrením ješte prijdou ke slovu prítlacné prvky. Odsouváním se ale tyto pryžové válecky trochu odírají, pro zachování pevné konstrukce bych proto asi doporucil manipulovat s krytem co nejméne. Sony Ericsson K700 je každopádne ukázkový príklad, jak má vypadat drahý telefon nejvyšší trídy. Osobne ocenuji zmenu designu. Oproti elegantnímu, ale spíše nepraktickému cernému povrchu starších modelu je nový Sony Ericsson clenitejší. Jednotlivé cásti jsou vyrobeny z ruzných stríbrných matných plastu, pouze strední cást je cerná. Na telefonu tak s výjimkou plochy s displejem nezustávají žádné otisky prstu. Zatímco dríve Sony Ericsson volil spíše evropský design, u novinek se víc prosadil japonský hranatý a technický styl, který se mi velmi zamlouvá. Samozrejme ale mužete mít úplne jiný názor. Pri pohledu na celní plochu telefon vypadá jako obdélník se zakulacenými rohy. Z boku a ze stran jde ale o lichobežník – takovou rakvicku. Díky zkoseným bocním plochám mobil dobre padne do ruky. Hrany všech cástí, ze kterých je K700 složený, presne navazují na sebe; nejsou ostré

Až zbytecne mnoho pameti

Kolem pameti Sony Ericssonu K700 dlouho nebylo príliš jasno. Výrobce pri uvedení oficiálne oznámil pamet 32 MB, ovšem brzy na to se objevily informace, že uživateli bude prístupná pouze malá cást. Nebyla to pravda, ovšem nesplnily se ani predpoklady výrobce: Sony Ericsson K700 má nakonec témer 41 MB pameti. Do této kapacity se zapocítávají i položky, které dostanete prímo od výrobce. Dohromady ale mají jen neco pres dva megabajty a navíc je mužete z pameti smazat.

Údaje o pameti v telefonu

Ctyrice megabajtu je opravdu hodne a mezi bežnými mobily rozhodne rekord; na zacátku devadesátých let byla tato kapacita obvyklá u pevných disku osobních pocítacu. Jenže co s ní? Pro prehrávání souboru MP3 to je málo, tady je potreba pametová karta, pro ukládání obrázku zase zbytecne moc. Jak se navíc zanedlouho dozvíte, Sony Ericsson neudelal nic s kapacitou adresáre. Ctyricet megabajtu pameti je v K700 podle mého názoru celkem zbytecne mnoho – pokud tedy Sony Ericsson telefon nepovažuje za prenosné pametové médium.

Pro orientaci v multimediálních souborech v mobilu slouží Správce souboru. Jsou zde složky podle typu obsahu: obrázky, zvuky, videosoubory, schémata, hry, aplikace a jiné. Jejich obsah se zobrazuje formou textového seznamu, položky se vetšinou dají spustit. Výjimkou je zobrazení ve složce obrázky, kde jsou grafické náhledy (ctyri na displej). V prípade fotografií je ale generování náhledu velmi pomalé, pri prechodu na další stránku musím vždy tak dve-tri sekundy cekat. Zde bych ocenil možnost nastavit textový seznam.

Obázky si mužete prohlížet v zobrazení na celý displej, je zde také funkce Prezentace pro automatické opakování snímku. Je škoda, že obrázky nelze pri prohlížení zvetšit a podívat se tak na detaily. Z telefonu lze fotografie dostat prostrednictvím MMS, mužete je poslat e-mailem, prímo do pocítace také pres infraport nebo Bluetooth. Bohužel není možné poslat více snímku najednou. Lze sice provést výber více souboru, potom je ale mužete pouze smazat nebo presunout do jiné složky, nikoli hromadne poslat. S Bluetooth lze ale využít novou funkci Vzdálená obrazovka. Primárne slouží pro promítání fotek na televizoru s Bluetooth modulem, ale funguje i s pocítacem nebo jiným zarízením s Bluetooth. Spojíte se s ním a obrázky se pouhým prohlížením kopírují na disk. Hudba: škoda pametové karty

Telefony Sony Ericsson s výjimkou symbianových modelu si zatím nikdy príliš nerozumely s hudbou. Nemely vestavené rádio a neumely prehrávat soubory MP3. Novinka K700 tuto bariéru borí, i když plnohodnotného multimediálního telefonu se asi dockáme až v další verzi. Ke K700 se rovnou dodávají stereosluchátka pro standardní konektor telefonu Sony Ericsson.

A diktafon? Je velmi jednoduchý. Zapnete a nahrává, vypnete a nahrávku uloží. Délka je závislá zrejme jen na volné pameti. Telefon neukazuje, kolik casu zbývá a zaplnení ctyriceti megabajtu je test tak na osm hodin.

Zacnu prehrávacem MP3, protože to bude kratší. Telefon nepodporuje pametové karty a i když do ctyriceti megabajtu vmestnáte pár písnicek, K700 rozhodne není konkurence MP3 prehrávacum. Treba už proto, že soubory musíte do pameti nahrávat pres kabel, infraport nebo Bluetooth, nelze použít ctecku pametových karet. Je to škoda, protože Sony Ericsson K700 má pri prehrávání MP3 velmi dobrý zvuk. I z malých špuntových sluchátek se line poslouchatelná hudba s dostatecnými basy. Pro úpravu zvuku lze navíc použít ekvalizér. Prehrávac je ale velmi jednoduchý, z pokrocilejších funkcí nabídne pouze pozastavení prehrávání, skladby není možné „pretácet“. Úplnou novinkou v telefonech Sony Ericsson je i vestavené rádio. Ke svému provozu potrebuje sluchátka, která fungují jako anténa; jinak rádio nezapnete. Naladit lze frekvence od 87,5 do 108,0 MHz, ladit mužete bud manuálne po desetinách megahertzu nebo podržením joysticku automaticky prejít na nejbližší naladitelnou stanici. Krome toho lze frekvenci zadat i prímo. Oblíbené stanice mužete uložit do pameti, bohužel pouze jako císlo frekvence, nedá se k nim priradit jméno. Príjem je dostatecne kvalitní, rekl bych, že telefony Nokia s rádiem jsou na umístení antény citlivejší. Hudbu lze poslouchat ve sluchátkách nebo z hlasitého reproduktoru. Prehrávace je možné minimalizovat a s telefonem potom bežným zpusobem pracovat. Skladba z rádia se ale nedá nijak nahrát, pri aktivaci diktafonu se prehrávání odmlcí. Vyzvánení: klidne i MP3

Vyzvánecí melodie se u Sony Ericssonu nastavuje v profilech. Mužete použít soubor MID nebo MP3, jako vyzvánecí tón lze priradit i nahrávku diktafonu. Soubor MP3, prestože jde treba o nekolikamegabajtového bumbrlícka, se ozve okamžite, bez zpoždení. Zvuk je pekelne hlasitý, telefon urcite nepreslechnete. Prímo od výrobce je v pameti triadvacet zvuku a melodií, další si mužete kdekoli stáhnout. Pomocí aplikace MusicDJ se dá sestavit vícehlasé zvonení.

MusicDJ

Menší výber než u vyzvánecího tónu je pro upozornení na zprávy. Mužete si vybrat jen volbu bez zvuku, cvaknutí a šest dalších pripravených zvuku. Tuto nabídku nelze nijak rozšírit.

Pojdme se bavit

Sony Ericsson opustil herní platformu Mophun a soustredí se pouze na Javu. Není to však Java ledajaká, podporuje 3D technologii Mascot Capsule Engine Micro3D Edition. Její možnosti ukazuje zejména vestavená hra Super Real Tennis, která vypadá velice dobre na to, že jde „jen o Javu“. Ovládání hráce pomocí joysticku se mi ale zdá hodne citlivé, hru se napred musíte naucit. Mužete hrát jednotlivé hry, zapojit se do turnaje a postupne zvyšovat schopnosti svého hráce.


Hra je velmi plynulá, asi byste nerekli, že je v Jave

Další ukázkou 3D technologie jsou šipky Darts. Na terci obrovskou rychlostí v kružnicích pobíhá bod a jakmile protne stred nebo segment, kam se chcete trefit, musíte stisknout joystick. Problém je, že bod se pohybuje opravdu hodne rychle. Hra RiverRiders je starší, v roli vodáku musíte co nejrychleji projet vybranou reku: Colorado, Yangtze nebo Omo. V rece jsou ovšem klády, kameny a zákerné víry.

 

V testech

jBenchmark 1.0: výsledek 2 567

jBenchmark 2.0: výsledek 124

V obou prípadech jde o velmi dobré hodnoty. Sony Ericsson sice není nejrychlejší telefon s Javou, oproti svým predchudcum ale udelal velký krok dopredu.

Benchmark který merí grafické možnosti Javy v mobilních telefonech, dosáhl Sony Ericsson K700 techto výsledku:

Na internet s K700

Pro pripojení k mobilnímu internetu Sony Ericsson K700 nabízí GPRS trídy 10 (4 + 2 timesloty), bežné vytácené prenosy i HSCSD. K pocítaci se dá pripojit kabelem (musí se dokoupit), pres infraport nebo Bluetooth. Podpora Bluetooth je na hodne dobré úrovni, K700 podporuje všechny možné profily. Jejich kompletní seznam najdeteV nabídce je volba Vzdálené ovládání, která by mela neznámým zpusobem pomoci ovládat PowerPoint nebo prehrávac hudby v PC. Manuál ale o této funkci spíše mlcí, nepodarilo se mi ji zprovoznit.


Nabídka Bluetooth

Prohlížec v telefonu umí krome wapu zobrazit i internetové stránky. Jak vidíte na obrázcích, prohlédnul jsem si textovou verzi MobilManie, otevrel dokonce vyhledávac Google. Na vážnou práci to samozrejme není, pro prohlížení textových verzí webu se ale prohlížec hodí. Je velmi rychlý, pamatuje si zadané adresy, takže je nemusíte psát znovu. Výhodou je, že v nem mužete použít APN internet.

Opravdu nejlepší mobil

?

Sony Ericsson K700 je vybavený, elegantní, pevný ... zkrátka pekný telefon.K700 je opravdu mobil nabitý funkcemi až po okraj.

Možná jsem na telefon príliš prísný. Vždyt predchozí modely T610/T630 byly bestsellery, uživatelé jsou s nimi spokojeni a novinka K700 se chová úplne stejne. Takže zustávám u verdiktu, že jde opravdu o nejvybavenejší soucasný telefon (jen nekdo s ním asi nebude úplne spokojen).

A zrovna Sony Ericsson K700 selhal na dvou funkcích, které jsou naprosto základní: má malý telefonní seznam, ve kterém se dá jen velmi pomalu vyhledávat. Cemu pomuže ctyricet megabajtu pameti nebo podpora 3D her, když nejsou uspokojive vyrešeny hlavní funkce?